A felvételi eljárás részei és a pontozás


(1) Az egységes írásbeli vizsga

Az általános típusú központi feladatlapokat íratjuk és ezeknek az eredményeit kérjük a hozzánk jelentkezőktől.

Jelentkezési határidő a vizsgát szervező intézménybe (vagyis hozzánk): 2017. de­cember 8.
Az egységes írásbeli vizsga időpontja: 2018. január 20. 10 óra (A jelentkezettek külön értesítést nem kapnak!). Pótnap (betegség esetén): 2018. január 25. 14 óra.
Az anyanyelvi és matematikai feladatlapok eredményeit legkésőbb 2018. február 8-án tesszük közzé.
Az írásbeli vizsgán a tanulási nehézségekkel küzdő diákok (pl. diszlexia) szabályos szakértői igazolás esetén a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvényben meghatározott kedvezményt kapják.

(2) Jelentkezés a gimnáziumba

Az egységes vizsga után dönt a diák arról, mely iskolákba jelentkezik, és milyen módon rangsorolja azokat. 
A máshol megírt írásbeliről az Értékelő lap másolatát a Jelentkezési laphoz kell csatolni. 
A jelentkezési határidő: 2017. február 19.


(3) Szóbeli meghallgatás

Az általános iskolai eredmények és az egységes írásbeli teljesítmény alapján rendezzük meg a szóbeli meghallgatást. Az iskola hagyományaihoz tartozik, hogy lehetőség szerint mindenkit meghallgatunk, aki a Petőfi Gimnáziumba jelentkezett. A felvételizők számának folyamatos emelkedése miatt azonban két enyhe szűrőt be kell iktatnunk. [1] Az a jelentkező, aki az egyik írásbeli vizsgatárgyból nem éri el a 20%-os (10 pontos) eredményt, elutasításra kerül. (Mindenkinek lehet rossz napja, de egy 20%-nál gyengébb írásbeli még ekkor is gyenge folytatást prognosztizál a gimnáziumi tanulmányokra nézve.)  [2] Ha az így megmaradt jelentkezők száma meghaladja az 500-at, akkor csak az első 500 legmagasabb pontszámú diákot hallgatjuk meg. A szóbeli beosztást az iskola előterében és a honlapon lehet megtekinteni, levélben értesítést nem küldünk!
A szóbeli meghallgatáson összesen 60 pontot lehet szerezni. A szóbeli nem közvetlen tantárgyi tudást mér, hanem arra vagyunk kíváncsiak, milyen a tanulók (a) olvasáskészsége (b) tájékozottsága, (c) kommunikációs készsége, (d) logikus és választékos előadásmódja. A jelöltek – rövid gondolkodási idő után – egy írásban megkapott szöveget fognak összefoglalni a saját szavaikkal, illetve néhány kérdésre válaszolnak a szöveggel kapcsolatban.
Előny jelent, ha a felvételiző bemutatja a tanulmányi és sportversenyeken kapott érmeit, okleveleit, igazolásait. 
Aki az 1000-es tanulmányi területre is jelentkezik, az előző feladaton kívül az általa már tanult idegen nyelven lefolytat egy rövid párbeszédet a bizottság egy tagjával illetve egy képen látott jelenetet próbál meg idegen nyelven tolmácsolni. Az idegen nyelvi rész a szóbeli összpontszám 40%-át teszi ki.  
Ebből adódóan az a tanuló, aki egyaránt jelentkezett a nyelvi előkészítő osztályba (1000-es tanulmányi terület) illetve egy másik tanulmányi területre, egyszer szóbelizik, de két szóbeli pontszámot kap. Az egyik pontszámmal a nyelvi előkészítő osztályba rangsoroljuk, a másikkal az összes többibe, így sehol nem kerülhet hátrányba. Tehát több tanulmányi területre történő jelentkezés esetén is csak egyszer kell szóbelizni.

A beszélgetésre mindenkinek hoznia kell az ellenőrző könyvét, annak hiányában a digitális naplóból nyomtatott félévi bizonyítványát, valamint egy saját névre címzett felbélyegzett borítékot.

(4)  A rangsorolás


A jelentkezők pontszámát az alábbiak szerint határozzuk meg:

A 7. osztályos év végi és a 8. osztályos félévi - mindenki által tanult tantárgyak – jegyeiből számított pontszám
max. 50 pont
A magyar nyelv központi írásbeli pontszáma
max. 50 pont
A matematika központi írásbeli pontszámának 1,6-szerese
max. 80 pont
A szóbeli meghallgatás pontszáma
max. 60 pont
Összesen
max. 240 pont

(A matematika központi írásbeli eredménye azért szerepel 1,6-szeres szorzóval, mert a szóbeli meghallgatáson a matematikai kompetenciákat már nem vizsgáljuk.)
Az egyes vizsgarészek pontszámának aránya megfelel a törvényi előírásnak.

Holtverseny esetén előnyben részesülnek
(a) A hátrányos helyzetű tanulók (b) azok, akiknek a lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye az iskola székhelye (c) akinek a testvére az intézmény tanulója.
A szóbeli meghallgatás időpontjai: 2018. február 28.,  március 1. és március 5. A beosztást a honlapon közöljük legkésőbb 2018. február 26-ig. Más intézmény felvételijével való ütközés esetén az időpont módosítására lehetőséget biztosítunk. Levélben nem küldünk felvételi behívót!

2018. március 14-ig az ideiglenes felvételi jegyzéket kifüggesztjük a bejáratnál, illetve közzétesszük a honlapon (a tanulói azonosítók alapján, a személyiségi jogok tiszteletben tartásával).

A felvételi eljárásrend és a határidők megtalálhatók az OH honlapján is:
Megjegyzés: Ismét felhívjuk a figyelmet arra, hogy a szóbeli meghallgatásról az iskola honlapján részletes tájékoztatót nyújtunk, és ott közöljük a meghallgatások beosztását is. A honlap elérhető a  http://psg1892.hu  címen. Ugyanitt lehetőség nyílik egyéni kérdések feltevésére is.  
A napi aktualitások (a nyílt nappal és a felvételivel kapcsolatban is) az iskola Facebook-oldalán olvashatók:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése